Czym jest witraż? - ViaVitrea

Czym jest witraż?

02. Co to jest witraż » Czym jest witraż?

Witraże posiadają tajemniczy urok, który polega na grze światła w krystalicznej strukturze szkła. W ciągu wieków witraż wytworzył swoje własne środki wyrazu, zawsze obliczone na działanie przechodzącego światła. Wraz ze zmianą światła zmienia się obraz, jaki postrzegamy.

Czym jest witraż?

Dekoracje szklane wykonane z kawałków szkła dmuchanego lub lanego, barwionego w masie lub powlekanego na gorąco, malowane techniką „en grisaille” lub laserunkową emalią na zimno, obramowane ołowiem lub miedzią i lutowane ze sobą cyną stanowią dzieło, które określamy mianem witrażu. Rozpiętość sztuki witrażowej zaczyna się od filigranowych ornamentów i postaci malowanych tlenkami w witrażach średniowiecznych katedr, po wielobarwne i wielo fakturowe szkło wdzięcznie składające się w barwne obrazy i przedmioty dekoracyjne wykonane metodą Tiffany’ego.

Walory użytkowe sztuki witrażowej.

Witraż uznawany jest jako czołowa technika dekoracyjna w architekturze. Z takim przeznaczeniem stosowany był przez liczne stulecia. Wprowadzając światło do wnętrza świątyni barwił je i wytwarzał swoisty nastrój. Wiek XIX i XX wydobyły ten specyficzny walor witraża i wprowadził go do wnętrz kameralnych jako wyrafinowany dodatek dekoratorski.
Dzięki swej ogromnej plastyczności, witraż może być użyty w każdym rodzaju wnętrza lub budynku. Jako kompozycja unikatowa, powinien być zaprojektowany w sposób przemyślany, w zgodzie z indywidualną potrzebą klienta, jego otoczeniem i smakiem.
Nadając indywidualny charakter standardowym dekoracjom, witraż może być użyty jako interesujące przesłonięcie nieciekawego widoku za oknem. Może być również wykwintną dekoracją łazienki, do której światło wpada szerokim strumieniem, zatrzymując jednak niedyskretne spojrzenia. Witraż pozwala usunąć firanki i daje się wdzięcznie zastosować w wysokich oknach, gdzie rzadsze czyszczenie pozostanie niezauważone.
Możliwości techniczne opracowane w ciągu wielu wieków sprawiają, że każdy temat może zostać przetłumaczony na witraż.
Można wymienić wiele pomysłów na zastosowanie witrażu.
  Kapa komina
  Stół podświetlany
  Kabina prysznica
  Przepierzenie
  Podświetlony plafon
  Parawan
  Wszelkiego rodzaju przeszklenia
  Wypełnienie niszy
  Witraż świątynny
  Lustro, rama do lustra
  Drzwiczki meblowe
  Przedmioty dekoracyjne, biżuteria
  Tylna ściana w akwarium
  Dekoracja okienna w formie fryzu
  Klosze do lamp
  Zawieszka płaska lub przestrzenna
  Szyldy
  Szkło grawerowane i piaskowane (Styl Bistro)

Warto też zwrócić uwagę na wyjątkową trwałość tej techniki. Jeżeli witrażysta wykona swoje dzieło zgodnie z zasadami sztuki i wiedzy, to pierwsza interwencja konserwatorska lub naprawa witrażu będzie konieczna nie wcześniej niż za 100 lat!

(tekst opracowała Jolanta Izdebska)
www.witraże-jolantaizdebska.pl